Blog, zaměřující se na japonský žánr yaoi/shonen-ai
a homosexuální vztahy dvou chlapců/mužů.

Tom of Finland

21. října 2018 v 11:48 | Dahaka |  Queer vlna
Jméno: Tom of Finland
Rok vydání: 2017
Délka: 115 minut
Žánr: Životopisné drama
Režisér: Dome Karukoski
Popis: Příběh tohoto filmu vypráví o životě a vzestupu známého kreslíře Touko Laaksonenova, který za svého života proslul jako kreslíř specifického stylu homoerotických obrázků s prvky BDSM, kůže a silně maskulinních mužů.
Touko Laaksonen se po 2. světové válce vrací domů do Helsinek. Helsinky jsou ale nadmíru homofobní městem a proto svou orientaci a touhy musí skrývat. Persekuce policie, neustálý strach z vězení. Od toho všeho utíká ke svým kresbám, kterého nejednou dostanou do potíží. Z počátku kreslí jen pro vlastní potřebu, pak ale začne zkoušet své obrázky prodávat za hranicemi homofobního Finska. Během tohoto tvrdého období potkává elegantního tanečníka Nippa, se kterým vytvoří pár, i přes homofobní nesouhlas své sestry.

Až po několika letech a mnoha nezdarech se mu konečně podaří publikovat své charakteristické kresby, které podepisuje z počátku jen jako Tom, v Americe, kde jeho tvorba velmi rychle způsobí velkou gay revoluci. Z Toma se stává přímo modla celého homosexuálního hnutí v Americe. Tuto vysněnou zemi svobody nakonec přeci jen sám na popud pozvání svých největších fanoušků navštíví a zjišťuje, že je zde velmi slavný.
Dokáže se ale vymanit ze škatulky levného autora nechutného gay porna? Touko totiž chtěl vždy mnohem víc.


Dojmy:
Už od prvního traileru jsem byla naprosto nadšená. Jelikož Touko Laaksonenena a jeho tvorbu znám, a miluju životopisné knihy i filmy, byla tohle jasná volba. Toužila jsem to vidět. Herecké obsazení bylo naprosto famózní, hlavně co se týkalo hlavního představitele Touka- Pekka Strang. Úžasně charismatický herec, který táhl celý film a měl opravdu skvělý hlas. Jeho sestra mi přišla občas až trochu otravná. Ale celý film zasazený do těch poválečných 60 a 70 let byl skvělý. Naprosto mě to vtáhlo. Ve filmu se však prolínaly i jiné, krátké dějové linky nebo flasbacky Touka z války.
Čeho jsem se dost bála v tomhle filmu, že bude příliš emocionální. Ne že by to v tomhle žánru vadilo, ne že by to tenhle příběh neunesl....ale nebylo zapotřebí z toho dělat slzavé údolí, nebo podobně. Proto jsem trochu hleděla, že některé zvraty ve filmu byly zpracovány opravdu zajímavým způsobem, aby z diváka neždímaly emoce, ale přesto aby silně zapůsobily.
Ovšem pozor, pan režisér si na filmu dost lámal zuby, protože nedokázal udržet celistvé tempo a někdy to bylo až přehnaně urychlené, či špatně humorné.
To co mě na tomhle filmu nejvíc bavilo, byla Toukova první návštěva Ameriky. Když se setkal po homofobním Finsku s naprostou volností a jak to sám okomentoval, v Americe byly heteráci cílem šikany. Ten obrovský rozdíl dvou světů byl opravdu patrný.
Rozhodně pro mě ideální film, který mi naprosto sedl a ukázal něco z historie celého gay hnutí.
Touko Laaksonen sice zemřel již v roce 1991, ale dodnes je proto i nadále považován za jednoho z nejvlivnějších gay umělců minulého století.
Tento film mu skládá opravdu čest, ukazuje nám tohoto kreslíře velmi lidsky. Proto doporučuji jen trochu náročnějším divákům, starším divákům. Je to mírně složitější film, než se na první pohled zdá. Navíc bohužel jeho konec vyzní...poměrně prázdně, což je obrovská škoda. Ale věřím, že někteří ve filmu najdou zalíbení, jako já.
Stáhnutí : Uložto, titulky pak zde : https://www.gaytitulky.info/i…/oblibene-filmy/tom-of-finland
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama