Blog, zaměřující se na japonský žánr yaoi/shonen-ai
a homosexuální vztahy dvou chlapců/mužů.

Uvítání

28. října 2018 v 11:07 | Dahaka |  Zajímavosti/Novinky
Vítejte v mém SEMEništi neřesti.Můj nick je Dahaka a jsem tvůrkyně tohoto místa. Vítejte na novém blogu, týkajícím se japonským žánrem anime a mangy - yaoi. A asi bych vám měla tento malý projekt představit od začátku.

Bylo nebylo, kdysi jsem jako velký fanda Facebooku hledala stránky a skupiny, týkající se mého oblíbeného žánru yaoi a které by byly v českém jazyce. Několik jsem jich na FB opravdu objevila a na jednu jsem se i postupně přidala jako správce. Přesto jsem nebyla spokojena s obsahem, který tyto stránky nabízely. Možná jsem prostě jen náročnější, nebo jsou podobné skupiny o yaoi pro mladší ročníky, kdo ví. Ale já vždy chtěla od takové stránky trochu víc než postování yaoi obrázků.
Proto jsem se rozhodla stvořit vlastní stránku o yaoi nazvanou Yaoisti CZ/SK.
Původně to byla opravdu FB stránka, která si postupně nasbírala, neznámo jak, skoro 600 členů. (Poslední číslo, které si živě ze součtu pamatuju bylo 577). Na této stránce jsem přidávala především své dojmy a postřehy(minirecenze) z různých yaoi anime i mang a také queer filmů, a podobných věcech, co mě zaujaly. Takže většina obsahu stránky byly spíše články, prokládané obrázky a občas videi.
Bohužel jak to už tak bývá s podobných choulostivým obsahem, byla stránka i já osobně několikrát zablokována kvůli nevhodnému obsahu a nakonec jí FB úplně zrušil. Byla jsem z toho nesmírně smutná, protože byť to tak nevypadá, za stránkou stály měsíce a měsíce práce a článků. Opravdu jsem nepřidávala nic tak explicitního a také jsem z toho byla...zmatená? V té době jsem totiž spravovala i ecchi skupinu a musím s klidným srdcem přiznat, že tam explicitní obsah rozhodně byl. Stránka ovšem nikdy neměla žádný postih nebo blokaci a funguje dodnes. Trochu to tak budí dojem, že hetero explicitní obsah je v pořádku, ale homo ne?
Mé rozhořčení trvalo opravdu hodně týdnů, žralo mě to, ale přesto jsem stvořila náhradní místo, tentokrát skupinu se stejným názvem Yaoisti CZ/SK. Zkopírovala jsem tam zachráněné články z původní stránky a opravdu se snažila vystříhat všech možných nekalostí (podle FB je i mužské kreslené tělo nahoře bez nekalost, zdá se). Takže prakticky žádné obrázky, ani videa. Bohužel už stránka nezískala zpět své fanoušky a dodnes nás je sotva 70 z původní šestistovky. I z toho jsem byla velmi smutná.
A FB opět zaperlil a chtěl mi zablokovat profil. Jelikož používám jen jeden aktivní osobní profil na všechno, byla by to pro mě opravdu obrovská ztráta. Navíc se mi do komentářů ozvali dvě slečny, které mi trochu osvětlili situaci, kterou jsem neznala.
Co si budeme povídat, FB nikdy nebyl zrovna místem, na kterém by vládlo soukromí, případně anonymita a mnoho z fanoušků skupiny Yaoisti CZ/SK, převážně těch mladších, se bálo cokoliv na skupině komentovat nebo dávat palec, z obavy, že by jejich aktivitu viděla rodina, přátelé, případně kolegové z práce. Ano, namítnete, soukromí se dá na FB ochránit různým nastavením, ale to není zrovna ideální řešení pro všechny. A proto jsem začala uvažovat, jak situaci vyřešit.

Snila jsem o místě, pro mé dojmy a postřehy, o místě, kde bych občas mohla postnout i video, nějaký sexy gif či obrázek. Snila jsem o místě, které by bylo přehledné a schopné pojmout i delší články, což na FB úplně není hezky řešené. Snila jsem o místě, které by mělo jasné členění, a nemuselo by se hodinu scrolovat k nalezení potřebného článku. A nic z toho bohužel FB nenabízí.
A tak jsem se rozhodla svoje útočiště přesunout na jinou platformu a jediným řešením pro mě byl právě blog.cz. Ano, není dokonalý, množství reklam se za poslední roky zdvojnásobilo a jsou stokrát rušivější, než když jsem s blogařením o anime v roce 2008 začínala. Ale je to jediná platforma, kterou umím ovládat a která je mi uživatelsky příjemná.


A přesně proto vznikl blog Fuj-oshi.blog.cz, památného hezkého data 8.8.2018.


Můj původní plán byl přesunout všechny své články sem a přidat mnoho dalších. Vytvořit takové malé yaoi království. Ale onen přesun byl nesmírně náročný, protože obsahu na FB skupině bylo opravdu za dva roky fungování hodně. Jistě že jsem několikrát váhala, zda tohle má cenu, zda to někdo ocení, zda to bude užitečné, či podobné věci. Ale blog na rozdíl od FB umožňuje úžasnou věc. Anonymitu. Možnost číst a komentovat cokoliv vás zde napadne, beze strachu že by někdo objevil váš zájem. Blog je také vhodný pro ty, co FB stále moc nepoužívají či vůbec nemají. Je mnohem přehlednější díky rubrikám a abecednímu řazení vždy najdete co potřebujete. A tím to nekončí.

Do budoucna mám s fuj-oshi blogem ještě hodně plánů. Stále není dokonalý. Především vzhled, který je jen pracovní, protože layouty na blog dělat bohužel neumím. Také některé rubriky zatím zejí prázdnotou, ale i to do budoucna napravím. Informace o mangakách, také další dojmy z yaoi anime, ráda bych se trochu vrhla do BL doramy a dalších věcí jako jsou vizual novely. Takže do budoucna je stále kam směřovat a obohacovat blog novými články. Ale i já jsem pracující člověk, takže vše prostě nebude hned.

Ano, můžete si říct, že databáze yaoi mangy a anime najdete i jinde, že blogů o yaoi je spousty, ale já tak nějak věřím (doufám), že tento bude oproti jiným výjimečný. Možná je to jen bláznovství jedné staré fujoshi co už neví, co by roupama. Ale beru to tak, jako když jsem v roce 2008 s anime a blogařením a recenzováním začala.

"Nikoho tvoje žvásty nezajímají, jen tebe samotnou."

A tak beru i tento blog, který tvořím především pro sebe, abych si kdykoliv mohla připomenout nějaké dílo, co jsem viděla nebo přečetla. Nedělám to pro návštěvníky, nedělám to pro počet komentářů, nedělám to ani pro počet návštěvnosti. Ne, dělám to abych si utřídila dojmy z daného obsahu a protože mě tohle nesmírně baví. Pokud to bude užitečné, či se to někomu bude líbit a bude blog navštěvovat, budu ale nesmírně ráda.


Proto, vítejte na tomto SEMEništi a doufám, že se vám zde bude líbit.
Dahaka a maskot hamster.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama