Blog, zaměřující se na japonský žánr yaoi/shonen-ai
a homosexuální vztahy dvou chlapců/mužů.

Queer vlna

Já Simon/ Love, Simon

21. října 2018 v 11:54 | Dahaka
Jméno: Já Simon/ Love, Simon
Rok vydání: 2018
Délka: 110 minut
Žánr: Školní, romantika, komedie.
Režisér: Greg Berlanti
Popis: Simon je naprosto normální středoškolák, který má dokonalé rodiče, vařením posedlou sestru a tři kamarády, se kterými si velmi rozumí. Ovšem Simon má jedno tajemství, které ho dusí, je totiž Gay. Když se na školním webu objeví proto přiznání od neznámého, říkající si Blue, který popisuje, že je také gay, začne s ním Simon komunikovat pomocí emailu. Pomalu se do něj zamilovává i přes to, že netuší, kdo onen Blue je. Ovšem pak se jejich emailová konverzace dostane do špatných rukou a nastává pro Simona peklo. Jak si poradí se svým coming outem? Najde v sobě odvahu najít toho, kdo se skrývá pod přezdívkou Blue?

Dojmy:
O tomhle filmu jsem hodně slyšela už když šel do kin. Popravdě tyhle teen romance mě moc neberou (jsem na ně stará), ale přesto jsem sledovala něco, čemu jsem nerozuměla. Normální svět diváků sice film docela přijímal, ale mnoho lidí z LGBT komunity nikoliv. A já to nechápala. Až včera jsem si film, co mi tu ležel na disku konečně pustila a musím uznat, že nyní tak trochu chápu ty rozporuplné pocity.
Není to špatný film, ale má docela dost....jak to říct, růžových brýlí, je spíš určen masám, protože je tak...milý a příjemný? Nepřišel mi zrovna věrohodný.

Hlavní představitel se mi líbil, ale film se hodně zaobíral i vztahy a osobnostmi jeho kamarádů, což je dobře, pokud opravdu neděláte gay romanci, kde heterosexuální kamarádi, co dostávají tolik prostoru jsou spíš na obtíž. Přesto... to byli právě tito kamarádi, co film táhli a to je zásadní chyba.
Za druhé mě šokovala i herecké obsazení Simonových rodičů (Jennifer Garner je pořád kočka ale hraní jí stále nejde a Joshe Duhamela miluju) a hlavně obsazení herce, kterého znám ze seriálu Flash. (Keiynan Lonsdale, kterému jsem toho středoškoláka fakt věřila, vypadá tu strašně mladě.
Vadilo mi jednání samotného Simona a celé to prostě nedrželo po kupě. Všechno bylo moc dokonalé, ale to také mělo důvod. Emailů s jeho vysněným bylo pramálo a za ty střípky člověk prostě nevěřil, že k němu mohl Simon něco pocítit. Nemělo to pevný základ pro romanci.
A poslední výtku musím dát samotnému konci, protože...ani nevím, já jsem sice strašná romantička, ale tady jsem si opravdu přála, aby se Blue neobjevil, aby to skončilo tak nějak do toho hořkosladkého prázdna a ne tak proflákou romantickou scénou. Ale bohužel. Chápu proč tam byla, chápu že tenhle film nechtěl pobouřit, ani urazit. Ovšem tématem coming outu tak nějak proplul.
Přesto mě film bavil. Několikrát mi ukápla slza, páč jsem cíťa, herecké výkony mě bavily. Jen bych si možná přála, aby se tyhle gay romance přestaly snažit zalíbit se heterosexuálům? Nevím jak to přesně popsat. Ale tento film je rozhodně příjemným pokoukáním na nějaký sychravý večer.
Stáhnutí : Uložto, dokonce i v českém dabingu

Tom of Finland

21. října 2018 v 11:48 | Dahaka
Jméno: Tom of Finland
Rok vydání: 2017
Délka: 115 minut
Žánr: Životopisné drama
Režisér: Dome Karukoski
Popis: Příběh tohoto filmu vypráví o životě a vzestupu známého kreslíře Touko Laaksonenova, který za svého života proslul jako kreslíř specifického stylu homoerotických obrázků s prvky BDSM, kůže a silně maskulinních mužů.
Touko Laaksonen se po 2. světové válce vrací domů do Helsinek. Helsinky jsou ale nadmíru homofobní městem a proto svou orientaci a touhy musí skrývat. Persekuce policie, neustálý strach z vězení. Od toho všeho utíká ke svým kresbám, kterého nejednou dostanou do potíží. Z počátku kreslí jen pro vlastní potřebu, pak ale začne zkoušet své obrázky prodávat za hranicemi homofobního Finska. Během tohoto tvrdého období potkává elegantního tanečníka Nippa, se kterým vytvoří pár, i přes homofobní nesouhlas své sestry.

Až po několika letech a mnoha nezdarech se mu konečně podaří publikovat své charakteristické kresby, které podepisuje z počátku jen jako Tom, v Americe, kde jeho tvorba velmi rychle způsobí velkou gay revoluci. Z Toma se stává přímo modla celého homosexuálního hnutí v Americe. Tuto vysněnou zemi svobody nakonec přeci jen sám na popud pozvání svých největších fanoušků navštíví a zjišťuje, že je zde velmi slavný.
Dokáže se ale vymanit ze škatulky levného autora nechutného gay porna? Touko totiž chtěl vždy mnohem víc.


Dojmy:
Už od prvního traileru jsem byla naprosto nadšená. Jelikož Touko Laaksonenena a jeho tvorbu znám, a miluju životopisné knihy i filmy, byla tohle jasná volba. Toužila jsem to vidět. Herecké obsazení bylo naprosto famózní, hlavně co se týkalo hlavního představitele Touka- Pekka Strang. Úžasně charismatický herec, který táhl celý film a měl opravdu skvělý hlas. Jeho sestra mi přišla občas až trochu otravná. Ale celý film zasazený do těch poválečných 60 a 70 let byl skvělý. Naprosto mě to vtáhlo. Ve filmu se však prolínaly i jiné, krátké dějové linky nebo flasbacky Touka z války.
Čeho jsem se dost bála v tomhle filmu, že bude příliš emocionální. Ne že by to v tomhle žánru vadilo, ne že by to tenhle příběh neunesl....ale nebylo zapotřebí z toho dělat slzavé údolí, nebo podobně. Proto jsem trochu hleděla, že některé zvraty ve filmu byly zpracovány opravdu zajímavým způsobem, aby z diváka neždímaly emoce, ale přesto aby silně zapůsobily.
Ovšem pozor, pan režisér si na filmu dost lámal zuby, protože nedokázal udržet celistvé tempo a někdy to bylo až přehnaně urychlené, či špatně humorné.
To co mě na tomhle filmu nejvíc bavilo, byla Toukova první návštěva Ameriky. Když se setkal po homofobním Finsku s naprostou volností a jak to sám okomentoval, v Americe byly heteráci cílem šikany. Ten obrovský rozdíl dvou světů byl opravdu patrný.
Rozhodně pro mě ideální film, který mi naprosto sedl a ukázal něco z historie celého gay hnutí.
Touko Laaksonen sice zemřel již v roce 1991, ale dodnes je proto i nadále považován za jednoho z nejvlivnějších gay umělců minulého století.
Tento film mu skládá opravdu čest, ukazuje nám tohoto kreslíře velmi lidsky. Proto doporučuji jen trochu náročnějším divákům, starším divákům. Je to mírně složitější film, než se na první pohled zdá. Navíc bohužel jeho konec vyzní...poměrně prázdně, což je obrovská škoda. Ale věřím, že někteří ve filmu najdou zalíbení, jako já.
Stáhnutí : Uložto, titulky pak zde : https://www.gaytitulky.info/i…/oblibene-filmy/tom-of-finland

Cucumber

20. října 2018 v 15:49 | Dahaka
Jméno: Cucumber
Rok vydání: 2015
Kdo: Russell T. Davies
Délka: 1 minisérie (8 dílů)
Žánr: Drama, ze života, homosexuálové, komedie
Stanice: E4
Popis: Henry je už postarší, skoro padesátiletý muž, který má dobrou práci a perfektního přítele Lance. Všichni jim jejich dlouholetý vztah závidí. Ale nic není tak růžové, jak se na první pohled zdá. V tomhle vztahu chybí jedna podstatná věc. Jakýkoliv sex. Henry ho prostě nechce dělat, nikdy. A to zapříčiní po letech krušný rozchod, kdy Henry objevuje snad druhou mízu a nastěhuje se do skladiště se dvěma homosexuálními mladíky, kteří žijí dost nevázaně.
Podaří se Henrymu i v jeho věku najít si nějakou lásku? Naučí se....mít rád sex?

Dojmy:
Nejsem zrovna nějak fanouškem queer filmů, tedy že bych záměrně vyhledávala jen je. Ale když už mě něco bouchne do nosu, zvědavost mi nedá. To byl i tenhle případ. Série s tak divným jménem, kde je hlavnímu hrdinovi skoro padesát a zrovna štramák to není? Jak tohle může fungovat? Překvapivě fungovalo. Bylo to bláznivé, hořkosladké, spíše více hořké, byla to sonda do života, který není perfektní. Byl to naprosto jiný pohled. A musím uznat, že pár zvratů mě hodně šokovalo. Série si nic nepřikrášlovala. Hlavní hrdinové byli obyčejní a naprosto lidští.
Výborné herecké obsazení Freddieho Foxe, alias Freddieho Baxtera a ještě jsem žasla nad Jamesem Murrayem, který ztvárnil nenáviděnou postavu Daniela Coltrana.
Celé zpracování i výprava série je jednoduchá, všední, a to mě nesmírně bavilo.
Musím ale předem říct, že sérii bych nedoporučila všem. Spíše její kvality ocení starší diváci, pro mladé asi moc nebude. Ale to vůbec nevadí. Je to diametrálně odlišné od všeho, co jsem zatím viděla.
Ale rozhodně jsem nezapomněla.
Série má ještě malé pokračování jménem Banana, který rozšiřuje příběhy několika postav a párů, kteří se v Cucumberu jen mihli. Má také 8 episod a obsahuje i lesbické páry. Tahle minisérie už není tak dobře zpracovaná, není už tak bolestivá a hořkosladká, ale stále dosahuje dobrých kvalit.

Queer as Folk

14. října 2018 v 17:43 | Dahaka
Jméno: Queer as Folk
Rok vydání: 2000
Délka: 5 sérií
Žánr: Drama, ze života, homosexuálové, romantika
Stanice: Showtime
Popis: Hned na počátku se setkáváme s mladým Justinem, který se snaží vklouznout do toho gay světa, jen je ještě nezkušený. V městě hříchu v Pittsburghu pak v klubu potkává charismatického Briana a je z toho láska na první pohled. Nebezpečná přitažlivost k muži, který se nerad váže. Justin ale potkává i ostatní Brianovi přátele a my tak sledujeme i jejich osudy. Výhry a prohry, lásky a zklamání, přátelství a rozchody. Celý seriál tak vypráví o skupince přátel gayu a dvou lesbiček a sleduje jejich hořkosladký život.

Dojmy: Seriál běžel celých pět let a byl skokem do neznáma. Do odvážného neznáma. Bylo to poprvé, co seriál s takovým tématem a s tak odvážným konceptem a scénami byl vpuštěn na TV obrazovky. Ale byl to dobrý krok. Seriál byl velmi populární a dodnes i po mnoha letech nebyl zapomenut.
Skvělé na QaF byl fakt, že poprvé ukazoval trable homosexuální menšiny docela reálně. Se vším, s čím se museli potýkat. A že se tam objevovaly i závažná témata od HIV po rodičovství páru stejného pohlaví, po přijetí orientace rodiči, homofobii a další věci. Seriál nic nezaobaloval a to bylo na něm skvělé. Některé postavy vám tak přirostly k srdci, že jste jim prostě přáli štěstí a ono pořád nic.
Přesto že ale seriál byl čistě romanticky a vztahově zaměřen, byli i místa, kde jste si poplakali a zasmáli se.
Popravdě, tenhle seriál mám nesmírně ráda. Viděla jsem ho několikrát a strašně si oblíbila ústřední pár Justina a Briana. Ale i Michael a Ben spolu byli sladcí, i když ne vždy to klapalo.
Lesbický pár byl občas na facku, to nepopírám, ale dost to holky okořeňovaly. A pak tu byl ještě Emmett, který byl skoro maskotem a kterému jsem asi dobrého chlapa přála nejvíc.
A Ted, který se potácel od ničeho k ničemu, kterého jsem měla chuť nakopnout.
Uvěřitelné osudy hlavních hrdinů a lidsky vyprávěný příběh byl dalším tahounem seriálu, tak jako sympatičtí herci.
Myslím že si ho zase někdy pustím znovu, protože je to takový základ té queer TV vlny, na kterém pak stavělo mnoho dalších seriálů.
Online CZ/SK: https://www.topserialy.to/queer-as-folk

 
 

Reklama